Přeskočit na hlavní obsah

Ohlédnutí za rokem 2017

Krásný den, knihomolové!

K začátku nového roku neodmyslitelně patří ohlédnutí se za tím uplynulým, proto jsem si pro Vás připravila takovou malou rekapitulaci přečtených knih, pořízených knih, mých úspěchů (neúspěchů) v knižních výzvách, mých novoročních předsevzetí a všech knižních i neknižních událostí, které mne za celý rok potkaly.
Tak pojďme na to!


Přečteno:
Za rok 2017 jsem přečetla dohromady 33 knih, celkem tedy krásných 11715 stran (podle goodreads.com). Nebudu tu vypisovat všechny, ale když to vezmu jen tak zběžně, začala jsem sérií Škola dobra a zla, pokračovala Selekcí, obdobím historických Harlequinek jsem se propracovala k poslednímu Zaklínači a můj čtenářský rok uzavírala série Noční běžci.
  • Nejlepší knihou roku 2017 byla bez pochyby Štěstí ve stínech od Lynn Flewelling,  díky které jsem naprosto propadla kouzlu série o Seregilovi a Alekovi (ano, jedná se o dva mužské hlavní hrdiny... a ano, se vším všudy - tohle není článek o mé averzi vůči všem, kteří nedokážou člověka přijmout takového, jaký je, takže utnu svůj plamenný projev hned v zárodku a budu se raději dál věnovat knihám). Lynn Flewelling je úžasná spisovatelka, která vytvořila nádherný svět plný magie, elfů a draků, na jehož pozadí se odvíjí příběh dvou Nočních běžců (zlodějů a špehů ve službách královny), kteří si dlouhou chvíli krátí plněním drobných zakázek pro Rhímineejskou smetánku. Jdou z jednoho dobrodružství do druhého a po boku svých přátel konají méně či více významné skutky.
Jediné, co mě mne mrzí, je zcela očividný fakt, že série nemá jednotný design
  • Nejhorší knihou roku 2017 byl bezkonkurenčně první díl komiksu Liga Výjimečných od Allana Morrea. Nelíbil se mi ani příběh, ani kresba. Miluju film s Seanem Connerym, proto byla každá strana opravdovým zklamáním. Na konci je krátká povídka, kterou jsem ani nebyla schopná dočíst, jak moc nezáživné a nudné to bylo. Druhý díl určitě nebudeme dokupovat.

Přírustky:
Do mých knihoven přibylo v loňském roce celkem 29 knih, z toho jsem 7 dostala k Vánocům, 2 jako dárek od manžela k výročí svatby (Mořeplavec - 3. díl série Cizinka od Diany Gabaldon a Návrat stínu - 4. díl Nočních běžců), jednu jako opožděný dárek k předloňským narozeninám od mé nejlepší kamarádky (Kouzlo Vánoc), jednu od mámy jen tak pro radost, abych si nedělala hlavu s blížícím se porodem (Kráska a Zvíře) a jednu mám i s věnováním přímo od autorů, jelikož jsem na Startovači podpořila její vydání (Ydris).
Knihy, které jsem dostala na Vánoce, zde nejsou, přišlo mi zbytečné fotit je znovu :)

Knižní výzvy:
Na Goodreads  jsem rok zakončila skórem 33/50. Letos tedy byly mé nároky trochu víc při zemi, mým cílem je dosáhnout 40 přečtených knih. Tak uvidíme, jak si povedu. Jinak nejpopulárnější knihou, kterou jsem četla, byla Selekce, nejtenčí knihou byly Bajky barda Beedleho, nejlépe hodnocenou knihou Elysejský klíč (nejsem žádný velký fanda FanFiction, navíc ani nijak zvlášť neholduju českým autorům, ale bez mučení a beze studu přiznám, že tohle je kniha, kterou jsem během dvou let přečetla snad pětkrát a letos si na ni alespoň jednou udělám čas znovu, protože se mi dostala pod kůži způsobem, jakým se to žádné jiné knize ještě nepodařilo a asi ani nepodaří).
Na Databázi knih mi k dokončení výzvy chybělo 6 knih (14/20), a to: kniha od severského autora (v detektivním žánru dávám přednost A. Christie a Kathy Reichs), kniha odehrávající se v Praze, kniha psaná formou deníku (měla jsem nachystanou Dceru čarodějnice, ale bohužel na ni už nevyzbyl čas), kniha poprvé vydaná v roce 2017 (koupila jsem si hned několik úplně nových knih, ale bohužel ani na ně se nedostalo), kniha pohádek (s miminkem se na čtení teprve chystáme) a kniha začínající otázkou (v nabídce nebyla žádná, která by mne oslovila). Letos už mám jeden bod výzvy splněný (kniha více autorů), to je dle mého názoru dobrý start. No necháme se překvapit.


Předsevzetí:
Abych pravdu řekla, předsevzetí nejsou nic pro mne. Samozřejmě bych mohla prohlašovat, že budu číst víc, za knihy budu utrácet méně, přečtu si všechny knihy, co mám doma, než si koupím nové a tak dále a tak dále, ale moc dobře vím, že nejsem schopná nic z toho dodržet. 
Číst můžu, jen když malá spinká (a to většinou odpadnu s ní). Nekupovat tolik knih? Jak asi? Přijde mi, že samy skáčou do mého košíku, jen okem mrknu po počítači. Nutit  se číst něco, nač nemáte chuť, jen proto, že je to jedna z knih, kterou máte koupenou už 5 let a ještě jste ji ani neotevřeli, protože pořád vychází další a další knihy, které vás lákají mnohem víc, je dle mého názoru blbina. Proto si nedávám žádná nesplnitelná předsevzetí, jen si při odbíjení hodin přeju, aby byli všichni mí blízcí zdraví a šťastní.

(Ne)knižní události:
Jak už jsem se několikrát zmínila, stala se ze mne koncem října hrdá maminka. Trávili jsme tak první Vánoce jako tříčlenná rodina. Měla jsem daleko víc práce, ale bylo to nádherné, pohádkové. Sedět u stromečku, držet malou v náručí a sledovat, jak je nadšená ze světýlek a hluk dělajících hraček, co jsme jí koupili. Tento rok to bude samozřejmě úplně jiné, bude nám cupovat balící papír i stromeček, ale i to bude mít své kouzlo.
I o své první Funko pop postavičce jsem se již zmínila. O koupi právě Severuse Snapea jsem uvažovala už několik let, bohužel se mé nerozhodné já rozhoupalo pokaždé v době, kdy nebyl nikde k sehnání. Až těsně před Vánocemi jsem na něj čirou náhodou narazila a bez zaváhání objednala, protože je jedním slovem kouzelný. Bohužel se zároveň potvrdila i má obava - už mám vyhlédlou druhou postavičku, tentokrát Geralta z Rivie.

Kolik knih jste přečetli za loňský rok Vy? Kolik nových krásek jste si pořídili? Jak to máte s předsevzetím? A jaké jiné úžasné věci Vás potkaly?

Budu se na Vás těšit u dalšího článku.
Čtění zdar!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nový pelíšek pro moje milášky

Krásný den, knihomolové!
Určitě to znáte, ten nekonečný problém vášnivých milovníků knih: kam s nimi? Tuto otázku jsem si kladla několik let, než nakonec moje slabé, po dalších dobrodružstvých bažící já (není místo, není dostatek knih, to je logické, ne?), podlehlo a koupilo si novou knihovnu. Mám jednu od rodičů, jednu od sestry a jednu zachráněnou z ulice - co bychom pro naše milované knihy neudělali, že? - takže jsem tak nějak doufala, že mi tu další koupí manžel (nebo kdokoliv jiný… nedostatek místa na knihy je moje oblíbené stěžovací téma), který se samozřejmě, zcela záměrně, nechytal. Když na mne do slova a do písmene vyskočila reklama s knihovnou téměř na chlup stejnou jako mám už dvě, bylo okamžitě rozhodnuto. Navíc ta cena byla prachsprostou provokací sama o sobě. Tomu prostě nebylo ABSOLUTNĚ možné odolat!
S doručením byly drobné potíže, jak jinak, že? Panu řidiči se jeden den nechtělo vystupovat, tak jsem si jen na sledování zásilek večer přečetla, že: adresát nebyl zastižen (bylo …

Knižní Vánoce 2017

S myšlenkou začít psát blog si pohrávám už velice dlouhou dobu, ale teprve teď se opravdu cítím na to, zkusit štěstí.  Mé jméno je Pavla a vášnivou knihomolkou jsem snad od nepaměti.  Koncem října se nám narodila dcera Zoe, a tak jsem teď na samém počátku své cesty k nalezení rovnováhy mezi touto mou knižní vášní a pro mne dosud neznámou rolí maminky. Moc ráda bych Vás na tuto výpravu vzala s sebou, proto mi v prvním článku dovolte podělit se o pár milášků, které jsem letos našla pod stromečkem…
Ježíšek mi nadělil celkem 7 knih plus poukaz do knihkupectví (světe div se, ale bylo to úplně poprvé, co někoho napadlo mi ho dát, no chápete to?). Větší nákup knih (o kterém samozřejmě napíšu článek) mám v plánu po Novém roce, kdy budu jednak mít pohromadě všechny peníze, které jsem dostala a ještě dostanu k narozeninám (15.12.), jednak vyjde pár knih, které prostě musím mít.
Ač to přiznávám velice nerada, nemám ve své rychle se rozrůstající knihovně (prozatím) žádnou kompletní sérii o Harry Potte…