Přeskočit na hlavní obsah

Probuzení Simona Spiera - Becky Albertalli

Krásný den, knihomolové!

Na knihu Probuzení Simona Spiera jsem čekala opravdu dlouho, a když se mi konečně dostala do rukou, zhltla jsem ji tak rychle, jak mi jen péče o dceru, manžela a domácnost dovolila. Od první stránky jsem propadla jejímu kouzlu a každé odložení bylo hotovým utrpením. Z toho Vám musí být víc než zřejmé, že se mi kniha opravdu líbila.
Jak moc, to si přečtěte níže...

Český název: Probuzení Simona Spiera
Anglický originál: Simon vs. the Homo Sapiens Agenda
Autorka: Becky Albertalli
Série: Creekwood
Díl: 1.
Počet stran: 296
Nakladatelství: YOLI
Rok vydání: 2015 (EN), 2017 (ČR)
Žánr: Young Adult, Romance, LGBT
Anotace:
Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby.

Něco málo o autorce:
Becky Albertalli se narodila a vyrostla na předměstí Atlanty (hlavní město Georgie). Už od školky píše příběhy hlavně o svých mazlíčcích. Je Židovka, i když její příjmení je italské. V šestnácti letech propadla Harrymu Potterovi a dodnes z toho nevyrostla. Studovala v Connecticutu, pak na St. Andrews ve Skotsku. Po studiu se přestěhovala do Washingtonu, kde získala doktorát z klinické psychologie a poznala svého manžela. Probuzení Simona Spiera je její prvotinou. Víc si přečtěte na jejím blogu.

Něco málo k ději:
Po boku Simona strávíte několik velice natřískaných měsíců (což je jasné, protože kdo toho stihne za den víc než teenager, že?) plných hudby, myšlenek na Bluea, nacvičování divadelního představení, dopisování s Bluem, mejdanů, myšlenek na Bluea, honu na Blueovu pravou totožnost, řešení problémů kupících se na sebe kvůli vydírání spolužákem, myšlenek na Bluea a tak dále. Budete spolu s oběma chlapci řešit problematiku coming outu (oba ví, že je přitahuje stejné pohlaví, teď jen najít správnou příležitost a sebrat kuráž říct to nahlas), lásku k oreo sušenkám (Simon je miluje a mluví o nich tak často, že to člověka prostě donutí napsat manželovi zprávu, aby je cestou z práce koupil), Simonovo odhodlání Bluea vypátrat a "sníst", o čem dlouho a barvitě sní i píše a zaručeně si při tomto "honu na kluka" budete válet smíchy, protože některé Simonovy nápady stojí vážně za to. 

Podobné knihy:
Pro ty z Vás, které téma LGBT zaujalo, jsem už u recenze na Muffin a čaj sepsala pár podobných knih, které mne napadly. Nechci se opakovat, proto se zapotím a přijdu na další (protože co bych pro Vás neudělala, no ne?)... Dám ti slunceDrž mě pevně nebo Love Paris: láska na hraně.
Pak mne napadá poměrně nedávno vydaná (u nás možná i první svého druhu... samozřejmě doufám, že ne poslední) pohádka Princ & Princ a její pokračování, Král & král & rodina.
Co se historie týče, za zmínku stojí Norský Dandy nebo Achilleova píseň.

Postavy:
Simon Spierena jednu stranu je úplně typický středoškolák - má rád hudbu (málokdy ho potkáte bez sluchátek na uších), hraje divadlo (roli bez jediného slova), není moc velký fanoušek do sportu a patří do party dobrých přátel - na druhou stranu má tajemství, které hrozí obrátit jeho dosavadní život vzhůru nohama. Je gay. A to gay zamilovaný až po uši do kluka, který si říká Blue. Odhalit Blueovu pravou identitu se stává Simonovou alfou i omegou (no prostě je tím úplně posedlý) a vyvádí kvůli tomu někdy docela dost šílené věci. Tváří se jako cynik, ale nikdo mu to nevěří. Dost často nejdřív mluví a pak až myslí, takže pak jen sedíte a přemýšlíte, jestli vážně řekl to, co si myslíte a že na jeho místě už byste se dávno propadli hambou, zatímco on je úplně v pohodě. 

"Blue"- jeho přezdívka je odvozená s e-mailové adresy, prostřednictvím které si dopisuje se Simonem. Pravou totožnost si samozřejmě nechám pro sebe, protože nikoho z Vás nechci připravit o to napětí a čekání na odhalení. Ač není (podle svých vlastních slov) připravený vyjít s pravdou o své orientaci ven, na coming out v rodině najde odvahu dřív než Simon. 

Krátká ukázka:
À propos – nemyslíš, že coming out by měli podstoupit všichni? Proč je za výchozí stav považovaná zrovna heterosexualita? Ty rozpaky by si měl zažít každý a při té příležitosti se k něčemu oficiálně přihlásit, ať už k hetero-, homo-, bisexualitě nebo čemukoliv jinému. To jen tak na okraj. 
- strana 140, 18. kapitola
Na závěr moje hodnocení, pocity a dojmy ze čtení:
Budu se opakovat, když napíšu, že knihy se dvěma zamilovanými muži (mladíky, to je jedno) mám ve velké oblibě. Osobně žádného gaye neznám (i když bych strašně moc chtěla mít alespoň jednoho super kámoše), což je podle mě strašná škoda.
Simon je vtipný, praštěný geek (asi jsem taky geek, protože znám vše, o čem mluví, ať už jde o Tardis, Drarry, mozkomory, Wander Women nebo třeba Assassin Creed). Blue je pan tajemný, který o sobě prozradí jen minimum informací, se kterými se jen těžko pracuje, nejste-li FBI nebo CIA.
Strašně moc se mi líbí styl, jakým Becky Albertalli píše a určitě si v budoucnu pořídím její další knížku, která u nás prozatím vyšla, Podělaným navrch (která je ze stejné střední školy, ale nevím jistě, jestli se v ní setkáme se "starými známými"). Taky doufám, že u nás co nejdřív vyjde její nejnovější kniha, Leah On the Offbeat, která vypráví příběh Simonovy nejlepší kamarádky, Ley.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nový pelíšek pro moje milášky

Krásný den, knihomolové!
Určitě to znáte, ten nekonečný problém vášnivých milovníků knih: kam s nimi? Tuto otázku jsem si kladla několik let, než nakonec moje slabé, po dalších dobrodružstvých bažící já (není místo, není dostatek knih, to je logické, ne?), podlehlo a koupilo si novou knihovnu. Mám jednu od rodičů, jednu od sestry a jednu zachráněnou z ulice - co bychom pro naše milované knihy neudělali, že? - takže jsem tak nějak doufala, že mi tu další koupí manžel (nebo kdokoliv jiný… nedostatek místa na knihy je moje oblíbené stěžovací téma), který se samozřejmě, zcela záměrně, nechytal. Když na mne do slova a do písmene vyskočila reklama s knihovnou téměř na chlup stejnou jako mám už dvě, bylo okamžitě rozhodnuto. Navíc ta cena byla prachsprostou provokací sama o sobě. Tomu prostě nebylo ABSOLUTNĚ možné odolat!
S doručením byly drobné potíže, jak jinak, že? Panu řidiči se jeden den nechtělo vystupovat, tak jsem si jen na sledování zásilek večer přečetla, že: adresát nebyl zastižen (bylo …

Knižní Vánoce 2017

S myšlenkou začít psát blog si pohrávám už velice dlouhou dobu, ale teprve teď se opravdu cítím na to, zkusit štěstí.  Mé jméno je Pavla a vášnivou knihomolkou jsem snad od nepaměti.  Koncem října se nám narodila dcera Zoe, a tak jsem teď na samém počátku své cesty k nalezení rovnováhy mezi touto mou knižní vášní a pro mne dosud neznámou rolí maminky. Moc ráda bych Vás na tuto výpravu vzala s sebou, proto mi v prvním článku dovolte podělit se o pár milášků, které jsem letos našla pod stromečkem…
Ježíšek mi nadělil celkem 7 knih plus poukaz do knihkupectví (světe div se, ale bylo to úplně poprvé, co někoho napadlo mi ho dát, no chápete to?). Větší nákup knih (o kterém samozřejmě napíšu článek) mám v plánu po Novém roce, kdy budu jednak mít pohromadě všechny peníze, které jsem dostala a ještě dostanu k narozeninám (15.12.), jednak vyjde pár knih, které prostě musím mít.
Ač to přiznávám velice nerada, nemám ve své rychle se rozrůstající knihovně (prozatím) žádnou kompletní sérii o Harry Potte…

Ohlédnutí za rokem 2017

Krásný den, knihomolové!
K začátku nového roku neodmyslitelně patří ohlédnutí se za tím uplynulým, proto jsem si pro Vás připravila takovou malou rekapitulaci přečtených knih, pořízených knih, mých úspěchů (neúspěchů) v knižních výzvách, mých novoročních předsevzetí a všech knižních i neknižních událostí, které mne za celý rok potkaly. Tak pojďme na to!

Přečteno: Za rok 2017 jsem přečetla dohromady 33 knih, celkem tedy krásných 11715 stran (podle goodreads.com). Nebudu tu vypisovat všechny, ale když to vezmu jen tak zběžně, začala jsem sérií Škola dobra a zla, pokračovala Selekcí, obdobím historických Harlequinek jsem se propracovala k poslednímu Zaklínači a můj čtenářský rok uzavírala série Noční běžci. Nejlepší knihou roku 2017 byla bez pochyby Štěstí ve stínech od Lynn Flewelling,  díky které jsem naprosto propadla kouzlu série o Seregilovi a Alekovi (ano, jedná se o dva mužské hlavní hrdiny... a ano, se vším všudy - tohle není článek o mé averzi vůči všem, kteří nedokážou člověka přijm…